Czy fotowoltaika i pompy ciepła nadal się opłacają

Fotowoltaika i pompa ciepła to duet niemal idealny. To innowacyjne technologie, które są nie tylko ekologiczne, ale i energooszczędne. Połączenie ich obu stanowi dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zaoszczędzić – gwarantuje niski koszt eksploatacji, a co więcej – działa bezobsługowo. Na ile fotowoltaika i pompy ciepła nadal się opłacają? Odpowiadamy.

Perfekcyjny duet na rynku OZE

Zarówno jedna, jak i druga technologia bazuje na odnawialnych źródłach energii. To rozwiązanie, na których opiera się nowoczesne, ekologiczne budownictwo. Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła zyskuje coraz więcej zwolenników i jest stosowane w nowych budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Fotowoltaika to prąd, który się nie skończy 

Panele fotowoltaiczne pobierają prąd ze słońca. Klimat w Polsce sprzyja produkcji własnej energii nawet przez cały rok. Nie ma ryzyka, że prąd się skończy – słońce, nawet za chmurami, świeci codziennie. Inwestując w fotowoltaikę, zapewniasz sobie nie tylko oszczędność, ale również spokój i bezpieczeństwo energetyczne. 

Moc fotowoltaiki jest ogromna

Dobrze zaprojektowane i zamontowane panele mają moc odpowiednią do tego, by zaspokoić zapotrzebowanie całego Twojego gospodarstwa domowego czy firmy. 

Pompy ciepła to inwestycja, która się zwraca

Istnieją formy wsparcia finansowego – programy, które oferuje państwo, wychodząc naprzeciw proekologicznym rozwiązaniom stosowanym w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym. To np. „Czyste Powietrze”,  „Mój Prąd” czy „Moje Ciepło”. Można dostać nawet kilkanaście tysięcy. W roku 2023 będą prowadzone kolejne nabory wniosków do tych programów.

Pompa ciepła i fotowoltaika nadal się opłaca

Obecnie ceny energii rosną w przerażająco szybkim tempie. Fotowoltaika i pompa ciepła to rozwiązanie, które nie tylko pomaga zaoszczędzić na kosztach prądu czy ciepła, ale również jest ekologiczne i bezpieczne. 

Polacy już od lat są w Europie rekordzistami w instalacji paneli fotowoltaicznych, w ubiegłym roku dodatkowo zainstalowali rekordową liczbę pomp ciepła: według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) w trzech pierwszych kwartałach 2022 roku zostało zamontowanych więcej pomp ciepła niż w całym roku 2021!