Dziesięć rzeczy, które warto wiedzieć o OZE

OZE to skrót od odnawialnych źródeł energii. To źródła, które nie ulegną wyczerpaniu i stale się odnawiają. Do OZE zaliczamy energie: słoneczną, wodną, wiatrową, geotermalną oraz biomasę. Przeciwieństwem OZE są źródła nieodnawialne – paliwa kopalne, takie jak np. węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny.

Oto dziesięć  rzeczy, które warto wiedzieć o OZE:

  1. Źródła OZE można zainstalować zarówno w nowym, jak i wieloletnim budynku. Energia odnawialna ma mnóstwo plusów. Jednym z nich jest to, że możesz zaplanować jej wykorzystanie do ogrzania czy oświetlenia domu zarówno na etapie jego budowy, jak i dołączyć źródło OZE do użytkowanego od lat budynku.
  2. To Twoje własne źródło prądu. Dzięki zainstalowaniu fotowoltaiki oszczędzasz na kosztach prądu. Ta inwestycja  się zwraca dzień po dniu. Słońce, które codziennie wytwarza prąd, nic nie kosztuje, w odróżnieniu od prądu z sieci. Energia produkowana za pomocą paneli jest w pierwszej kolejności pobierana do zasilania urządzeń domowych i biurowych. 
  3. Montaż źródła ciepła bez większej ingerencji w plan budynku. Rozwiązania OZE są ekologiczne. Pompy ciepła to innowacyjne rozwiązanie, które ogrzewa budynek, oddając energię pobieraną z zewnątrz. Montaż urządzeń odbywa się bez większej ingerencji w plan budynku, a pompa ciepła doskonale współpracuje z fotowoltaiką. 
  4. Zielona energia jest sposobem na oszczędności. OZE to ekonomia i ekologia – to inwestycja, która się opłaca. Wybór odnawialnych źródeł energii to krok w stronę ochrony środowiska naturalnego, ograniczenie emisji dwutlenku węgla i szkodliwych gazów. To innowacyjne i bezpieczne rozwiązanie – zarówno dla ludzi, jak i dla planety. 
  5. Dofinansowania do OZE. Decydując się na instalację fotowoltaiki lub pompy ciepła, możesz liczyć na programy finansowe wspierające Twój wybór. Eksperci SunHelp Energy pomogą nie tylko dobrać odpowiednie rozwiązanie dla Twojego domu, ale również wypełnić wniosek o dodatek finansowy z rządowych czy gminnych programów pomocowych.
  6. Rozwiązanie zarówno dla domu mieszkalnego,  jak i dla biura. Panele fotowoltaiczne i inne rozwiązania produkujące energię odnawialną są polecane nie tylko do domów mieszkalnych, ale również do firm. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na ten krok, by nie tylko zaoszczędzić  na kosztach stałych, ale także zyskać niezależność energetyczną. Nie bez znaczenia jest też ekologiczny aspekt wykorzystania zielonej energii. OZE jest właściwie neutralne dla klimatu.
  7. Optymalne warunki klimatyczne. W Polsce są odpowiednie warunki klimatyczne, które sprzyjają wytwarzaniu energii odnawialnej niemal całorocznie. Różnice nasłonecznienia są niewielkie, dlatego energia wiatrowa i słoneczna mogą być produkowane nawet w miesiącach zimowych. 
  8. Możliwe wykorzystanie wiatru bez zbędnego hałasu. Energia pozyskiwana z wiatru wykorzystywana jest w przydomowych elektrowniach. Uzyskanie odpowiedniej mocy instalacji uzależnione jest od prędkości wiatru. Ważne jest, by umiejscowić elektrownię wiatrową w odpowiednim miejscu. 
  9. OZE – coraz częściej wybierane rozwiązanie. Większość właścicieli nowo wybudowanych domów już od samego początku decyduje się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Przy obecnych podwyżkach energii elektrycznej i ciepła to rozwiązanie, które w perspektywie czasu naprawdę przynosi zyski. I to niemałe.
  10. Nieskończona energia. Słońce nie zgaśnie, a wiatr nie przestanie wiać – odnawialne źródła energii to przyszłość. To rozwiązanie, które jest długoterminowe, opłacalne i ekologiczne.