Pięć dowodów, dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła

Pompy ciepła w 2022 roku rozbiły bank. Według danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), w trzech pierwszych kwartałach 2022 roku zostało zamontowanych więcej pomp ciepła niż w całym roku 2021.
Dla osób jeszcze nieprzekonanych i poszukujących konkretnych powodów, dla których warto zainstalować w domu pompę ciepła, przygotowaliśmy zestawienie pięciu niepodważalnych dowodów na temat opłacalności tej inwestycji.

Pompa ciepła to wielofunkcyjne rozwiązanie 

Mimo że najczęściej kojarzona jest głównie z instalacją do ogrzewania domu, pompa ciepła ma jeszcze jedno ważne zastosowanie — podgrzewa wodę. Ma to znaczny wpływ na obniżenie rachunków nie tylko za ogrzewanie, ale również za ciepłą wodę. 

Pompa ciepła jest ekologiczna 

Instalacja pompy w żaden sposób nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska – urządzenie, w odróżnieniu od kotłów na paliwo stałe, np. węgiel, nie wydziela szkodliwych gazów cieplarnianych. 

Dzięki pompie ciepła zmniejszają się koszty 

Pompa ciepła połączona z fotowoltaiką to prosta droga do oszczędności – przy dłuższym okresie rozliczeniowym, np. 12 miesięcy, zmniejszamy swoje rachunki za ogrzewanie nawet o kilka tysięcy złotych. To rozwiązanie, które kosztuje mniej niż ogrzewanie budynku gazem, węglem czy biomasą. 

Pompa ciepła — możliwe dofinansowanie

Koszt instalacji pompy ciepła jest szacowny indywidualnie. Po wstępnej ocenie i weryfikacji warunków, ekspert SunHelp Energy ocenia dokładne koszty montażu i użytkowania. Można również się ubiegać o dofinansowanie, które jest bardzo często przyznawane w ramach proekologicznych projektów rządowych, np. „Czyste Powietrze” czy „Moje Ciepło”. 

Pompa ciepła nie wymaga dostępu do paliwa – wygoda w użytkowaniu

Już nie musisz się martwić, że dom wybudowany jest w miejscu, do którego ciężko byłoby doprowadzić instalację gazową – pompa ciepła nie wymaga dostępu do paliwa. Najlepszym rozwiązaniem, które zapewni Ci niezależność energetyczną, jest zainstalowanie zarówno pompy ciepła, jak i paneli fotowoltaicznych. Kolejnym plusem pomp jest to, że działają one bezobsługowo – to inwestycja, która się podwójnie opłaca! Oszczędzasz zarówno pieniądze, jak i swój czas!